Lummis Day 2018 Schedule

FRIDAY JUNE 1

7:00pm -- 10:00pm

Occidental College, Thorne Hall, 1600 Campus Road

Free screening: “Dolores,” award-winning documentary film directed by Peter Bratt.

A panel discussion follows the screening, moderated by Chicano arts advocate Tomas Benitez. Participants will include labor organizer Maria Elena Durazo, Chicana historian and professor Ana Elizabeth Rosas and "Dolores" producer, Alpita Patel.

SATURDAY, JUNE 2

10:00am -- 4:00pm

Southwest Museum, 234 Museum Drive, Lower Level

Exhibition:  Making a Big Noise: The Explorations of Charles Lummis

Presented by the Autry Museum of the American West

10:00am – 5:00pm

Avenue 50 at York Boulevard

Boulevard Stage

5:00    Bird Concerns

6:00    The Smokey Lonesome

7:00       Umm   

8:00    Eric Kufs Band

SUNDAY, JUNE 3

10:30am – 12:00pm

Lummis Home, 200 E. Avenue 43

Poetry Reading, Reception and Workshop.

10:30     Musical Interlude – Karen Elaine

10:55    Native Blessing by Ted Garcia - Tatavia Song Keeper

11: 00   Welcome and readings by host Suzanne Lummis and California State Senator Anthony Portantino

Readings by Jessica Ceballos y Campbell, Steve Abee, Olga Garcia Echeverría and Jamie Asaye FitzGerald

12:00    Reception

1:10     Poetry Workshop with Lory Bedekian

Noon – 5pm

Southwest Museum, 234 Museum Drive, Lower Level

Exhibition: Making a Big Noise: The Explorations of Charles Lummis

Presented by the Autry Museum of the American West

10:00am – 5:00pm

Sycamore Grove Park, 4702 N. Figueroa Street

10:45    Anahuak sponsored Run / Walk Check In

11:30    Anahuak Run / Walk begins

12:15    “Critters Gotta Crawl” Parade from Southwest Museum across Figueroa, into Sycamore Grove Park to the Bandshell.  Musical accompaniment by Cuñao

Uptown Danza Stage

12:45    Native American Blessing -- Julia Bogany

1:55    Luxora

3:10    Makin’ Moves

4:25    Louise Reichlin & Dancers / Los Angeles Choreographers & Dancers

5:45    Ballet Coco

The Bandshell

1:00    Mariachi Voz de America

2:20    Mostly Kosher

3:35    Superbean

4:50    Ted Russell Kamp

6:10    Orquesta Charangoa        

The Alisal Stage

1:15    MAWD

2:20    Trapdoor Social

3:25    High Life Cajun Band

4:30    Scarlett and the Fever

5:35    Alarma

Teatro Arroyo / Bugs and Puppets Stage

1:30    Puppet Show: “The Little Possum” and “Juan y Los Frijoles Magicos”

2:15    Danza Azteca Xipe Totec:  Traditional Aztec Drumming and Dancing

3:00    Ms. Serena Sing Along

3:40    Puppet Show: “The Hollah-Bollah Pot” and “The Noise at El Alisal”

4:25    Ms. Serena Sing Along

The Angel Stage

1:30    Eastside Arts

2:00    Lincoln Heights Youth Arts Center Presents:  Los Jarochicos and the Latin Ensemble of Lincoln Heights

2:45     Arte Flamenco Dance Theatre & Center for Worldance

3:30     Raul Martinez Presents:  Ramona Hall Student Band and Clementine Bullen

4:15     Ballet Bravo

5:00     “Let the River Run,” A theatrical performance by the 3rd Graders of the Los Feliz Charter School of the Arts    

Anahuak Sports Area (Located Between Family Activities and Angel Stage)

12:20 - 4:20 (hourly 20-minute soccer matches)

Family Fun Area   

1:00 – 500   

  • The Franklin School RoboNerds

  • Tongva crafts with Julia Bogany, Tribal Elder, San Gabrielino Band of Mission Indians

  • Home Depot / Color Spot Planting Booth

  • Eco Voices with the Urban Science Corps   

  • “Critters Gotta Crawl” -- Puppet making workshop sponsored by the Arroyo Arts Collective and Teatro Arroyo   

  • Audubon Center at Debs Park activity

  • Anahuak Youth Soccer Association                                   

 

 

           

 

 

 

              

 

 

 

Our programming committee will consider submissions for bands and dance troupes with a connection to Northeast LA and the East Side beginning in January of 2019.

Artists interested in performing should complete the online submission form.  Send links to videos and resume information to lummisdayweb@gmail.com.